Prosjekteier
Telefon: 74 15 03 68
E-post: paal.dahl@nte.no
Aunfoss kraftverk i Grong kommune ble satt i drift i 1959, og mange komponenter nærmer seg nå sin levetid. Det er også potensiale for å utnytte mer av vannet i elva til kraftproduksjon.

Konsesjonsprosessen begynner med at NTE sender inn en melding med beskrivelse av planlagt tiltak og forslag til konsekvensutredningsprogram. NVE sender meldingen på høring og det gjennomføres informasjonsmøte. Sendt inn vår 2025.
Utredning gjennomføres etter fastsatt program fra NVE for å vurdere prosjektets samlede virkninger. Med grunnlag i blant annet dette utformes konsesjonssøknaden som tidligst blir sendt i 2026.
NVE behandler søknaden, og gir sin innstilling til Energidepartementet i løpet av 2027. Dersom konsesjon blir gitt vil NTE ta stilling til om prosjektet skal gjennomføres.
I denne fasen blir selve kraftverket bygget, og byggetiden er avhengig av hvilket alternativ man velger. Tidligste byggestart er estimert til 2027.
Kraftverket er ferdigstilt og satt i drift. Tidligst mulig igangsetting er foreløpig estimert til 2031.
NTE Energi planlegger en omfattende oppgradering av Aunfoss kraftverk i Namsenvassdraget i Grong kommune. Målet med oppgraderingen er å fornye kraftverket, samtidig som at mer av vannet utnyttes til kraftproduksjon.
Det eksisterende kraftverket, som ble satt i drift i 1959, skal erstattes med en ny stasjon inne i fjell. Produksjonen øker med ca. 50 % - fra 200 til 300 GWh pr. år. Vi gjenbruker eksisterende dam og dagens kraftverk vil være i drift mens oppgraderingen pågår.

Har du spørsmål eller ønsker mer informasjon om prosjektet? Vi hører gjerne fra deg.

