– Når SKS, Nordkraft og NTE samarbeider om vindkraft i Finnmark, handler det om verdiskaping, forsyningssikkerhet og et nødvendig kraftløft i en region med stort behov for ny fornybar energi. Vi har stor tro på at samarbeidet vil styrke våre felles ambisjoner om mer fornybar kraft, og samtidig bli et viktig løft for vertskommunene og for fremtidige kraftkrevende industriprosjekter i regionen, sier konsernsjef i SKS, Liina Veerme.
Selskapene vil nå jobbe videre med utviklingen av prosjektene, inkludert konsesjonssøknader og forberedelser til mulig utbygging.
– Vindkraftprosjekter er komplekse og krever solid kompetanse i alle faser, fra planlegging og konsesjon til eventuell utbygging og drift. Gjennom dette samarbeidet samler vi erfaring, ressurser og fagmiljøer for å styrke forutsetningene for å lykkes, sier konserndirektør Energi i NTE, Inge Forseth.
– Det skjer mye i Nord-Norge, og behovet for ny kraftproduksjon er stort. Økt tilgang på fornybar kraft er avgjørende for både verdiskaping, stabile strømpriser og det grønne skiftet. Prosjektene vi har bidratt til i Finnmark over flere år, går nå over i en ny fase sammen med sterke regionale partnere, sier forretningsutvikler i Nordkraft, Gabriel Karlsen.